2014 spalio 13 d.

Blaivi vasara

2014 m. vasarą Vyskupo Motiejaus Valančiaus blaivystės sąjūdis moksleiviams pasiūlė kelis renginius: stovyklą Varėnos rajone ir porą išvykų.

Pavasarį keliose mokyklose buvo skaitytos paskaitos, o vasarą norėjome suteikti vaikams ne tik teorinių žinių, bet ir sudaryti galimybes patirti pasaulio pažinimo džiaugsmą ir parodyti, kad blaiviai linksmintis yra nepalyginamai smagiau, nei apsvaigus.

Kadangi stovyklą planavome prie Varėnos, apžiūrėjome gražiausias ir įdomiausias Dzūkijos vietas. Grožėtasi Dzūkijos perlu - Ūlos akimi, apžiūrėtas Marcinkonių kaimas, Druskininkai, Merkinė. Aplankėme Jašiūnų pilkapyną; moksleiviai stebėjosi, kad dabar toks nedidelis Jašiūnų miestelis XIX a. buvo svarbus kultūros centras. Stovyklos metu žaidėme daug komandos formavimo ir bendradarbiavimo žaidimų, vyko diskusijos, su psichologės pagalba vaikai mokėsi pasakyti „ne“ svaigalams, atsispirti aplinkos spaudimui, siūlymams išbandyti alkoholį ar narkotines medžiagas.

Rugpjūčio mėn. nusprendėme susipažinti su Dieveniškių apylinkėmis. Dieveniškės yra ne tik pačiame Lietuvos pakraštyje, bet ir jos kyšulyje, prisijungusiame prie Lietuvos ant siauros kojelės. Šios lietuvių žemės - tarsi kita šalis. Daugelis vaikų nė karto ten nebuvo buvę. Pakeliui apžiūrėti Rudaminos cerkvės likučiai, buvusios smuklės pastatas. Aplankyta Paulavos Respublika, kuri XIX a. pabaigoje turėjo savo kariuomenę, teismą, kur buvo atsisakyta lažo, vykdavo visuotiniai gyventojų susirinkimai. Apžiūrėjome lietuviškus Poškonių ir Žižmų kaimus, grožėjomės Norviliškių pilimi.

Rugsėjo mėn. planavome išvyką į Aukštadvarį. Kadangi radome informacijos, kad Žuvinto rezervatas kviečia pasižiūrėti išskrendančių paukščių, mielai tuo pasinaudojome. Tiesa, didysis paukščių būriavimasis jau buvo pasibaigęs, bet gervių ir smulkesnių paukščių dar matėme. O pats Žuvinto rezervatas, tyla ir ramybė paliko neišdildomus prisiminimus. 

Išvykų ir stovyklos metu vaikai akivaizdžiai pamatė, kad be svaigalų pasaulis matomas daug ryškesnių spalvų. Tikimės, kad linksmintis blaiviai taps jų įpročiu, ir blaivybė taps jų pasaulėžiūros sudėtine dalimi ir gyvenimo būdu.

Džiaugiamės, kad Narkotikų, Tabako ir alkoholio kontrolės departamentas Vilniaus Vyskupo Motiejaus Valančiaus blaivystės sąjūdžio pirminės prevencijos projektą „Būk blaivus!“ parėmė aštuoniais tūkstančiais litų. Tokiu būdu buvo sudarytos galimybės moksleiviams ne tik įgyti teorinių žinių, išmokti pasakyti tvirtą “ne“ svaigalams, bet ir patirti blaivaus gyvenimo skonį.