2020 birželio 03 d.

Blaivybės diena!

Tokį Atmintinų dienų įstatymo pakeitimo projektą įregistravo Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkė Laimutė Matkevičienė ir šios komisijos nariai.

„Taip būtų pagerbtas vyskupo Motiejaus Kazimiero Valančiaus gimimo 220 metų jubiliejus. (...) Blaivybės diena būtų didžiulė parama aukoms, kenčiančioms šeimoms, jaunimui atsisakyti alkoholinių gėrimų ir visiems siekiantiems blaivinti Lietuvą, sumažėtų biudžeto našta gydyti kenčiančius nuo priklausomybės alkoholiui“,- sako projekto autorė „valstietė“ L. Matkevičienė.

Jos teigimu, Vyskupo Motiejaus Valančiaus blaivybės Sąjūdžio, Lietuvos Sąjūdžio Vilniaus skyriaus atstovai ne kartą yra kreipęsi į Seimą, prašydami inicijuoti Atmintinų dienų įstatymo pakeitimo projektą, į jį įtraukiant atmintiną dieną – „Blaivybės diena“, kuri turėtų būti minima birželio 3 d. „Būtent 1989 m. birželio 3 d. Vilniaus mieste, Kalnų parke, įvyko Vyskupo Motiejaus Valančiaus blaivybės Sąjūdžio aktyvistų svaigalų išpylimo akcija – mitingas, meninė dalis – svaigalų išpylimas į kanalizaciją „Lietuva! Negersiu – verčiau išpilsiu!“ Į alkoholio išpylimo akciją buvo suėję keliasdešimt tūkstančių žmonių, kurie tikėjosi atsikratyti ne tik okupacijos pančių, bet ir dvasinės vergijos, į kurią daugelį žmonių įstūmė alkoholizmas ir kvaišalai“,- sako parlamentarė.

Jos teigimu, alkoholio vartojimo daroma žala Lietuvoje per metus sudaro apie 0,4 milijardo eurų, valstybė už kiekvieną iš alkoholio verslo į biudžetą patenkantį eurą išleidžia apie 5 eurus alkoholio pasekmėms likviduoti. 2021 m. bus minimos vyskupo Motiejaus Kazimiero Valančiaus gimimo 220-osios metinės. Vyskupas M. K. Valančius yra laikomas blaivybės sąjūdžio Lietuvoje pradininku ir puoselėtoju. Galiojančiame Atmintinų dienų įstatyme yra jau įrašyta birželio 3-ioji – Sąjūdžio diena. Jei Seimas pritartų, ši diena būtų ir Blaivybės diena.

Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/birzelio-3-d-siuloma-paskelbti-blaivybes-diena.d?id=84233089

Grupė įvairioms Seimo frakcijoms priklausančių parlamentarų siūlo naują atmintiną dieną – Blaivybės.

Anot jų registruotos Atmintinų dienų įstatymo pataisos, Blaivybės diena turėtų būti minima birželio 3-iąją.Ši diena jau yra paskelbta atmintina, ji vadinama Sąjūdžio diena – prisimenant Lietuvos persitvarkymo sąjūdį, atvedusį šalį į nepriklausomybės atkūrimą.

Pasak Blaivybės dienos iniciatorių, tarp kurių yra ir sveikatos apsaugos ministras „valstietis“ Aurelijus Veryga, ir konservatorius Antanas Matulas, šia diena reikėtų paminėti vyskupo Motiejaus Valančiaus XIX amžiuje įsteigtą blaivybės sąjūdį. Juoba, kad 2021 metais bus minimos M. Valančiaus 220-osios gimimo metinės.

Blaivybės diena siūloma skelbti birželio 3-iąją, nes tą dieną 1989 metais Vilniuje, Kalnų parke, įvyko svaigalų išpylimo į kanalizaciją akcija „Lietuva! Negersiu – verčiau išpilsiu!“.

„(...) į alkoholio išpylimo akciją buvo suėję keliasdešimt tūkstančių žmonių, kurie tikėjosi atsikratyti ne tik okupacijos pančių, bet ir dvasinės vergijos, į kurią daugelį žmonių įstūmė alkoholizmas ir kvaišalai“, – teigia projekto autoriai.

Anot jų, alkoholio vartojimas Lietuvoje per metus padaro apie 0,4 mlrd. eurų žalos, o valstybė už kiekvieną iš alkoholio verslo į biudžetą patenkantį eurą išleidžia apie penkis eurus jo sukeltoms pasekmėms likviduoti.

https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/1177021/grupe-parlamentaru-siulo-iteisinti-blaivybes-diena