2023 rugsėjo 15 d.

M. Valančiaus idėjų aktualumas šiandien

Sutiko į mano gimtąjį valsčių – Mosėdį – nuvykti pakoncertuoti du puikūs pianistai ir du taip pat gabūs jaunieji akordeonininkai iš Šiaulių. Įvykis didelis ne tik Mosėdžiui, bet ir man, mėgstančiam muziką, bet niekur neskleidžiančiam asmenybę alinančio popso.
Štai pirmoji prie pianino (fortepijono Mosėdyje nebuvo) atėjo Elzė Pauliukonytė. Atsisėdo, pakėlė rankas į viršų, tarsi būtų ant šuolių į vandenį bokšto, ir nėrė... į Muzikos gelmę! Pasijuto Muzikoje lyg žuvis vandenyje. Po jos atėjęs taip pat nėrė Povilas Ušinskis! Patraukė ir kitus. Ne klausytis muzikos, bet būti joje! Nardyti, mėgautis jos bangose! Po kūrinio, tarsi išlipus iš jūros ant kranto, nusipurčius aplodismentais lašus, pasijausti kitu, sveikesniu žmogumi. Pasiklausius pirmą kartą klasikos ir ją išgirdus, tai tarsi pirmą kartą pamačius jūrą ir joje maloniai pasimaudžius... Šių pianistų kūrėja – Raimonda Sližienė. Kūrėja – tai ne vien mokytoja ekspertė. Tai žymiai daugiau! Mokytojai dažniausiai išmoko tik groti, o ji – pasinerti į Muziką!
Po jų grojo du akordeonininkai. Tai Motiejus Dudnikas ir Gabrielius Ruzas. Jie scenoje atsisėdo ant visiems matomų kėdžių ir iš savo atsivežtų labai brangių ir sunkių nešiotis dėžių – akordeonų, atidarinėdami įvairius registrus, išleidinėjo iš jų tai, kas žmogų padaro Žmogumi – giliausių jausmų harmoniją, Dievo paglostymus ir žemiškuosius gundymus, giedančio vyturio ir riaumojančio liūto paskirtis, viską vainikuojančio Žmogaus galias išreikšti jį Sukūrusiojo atsakingąją Laisvę. Tokią galią šitiems akordeonininkams, buvusiems paprastiems vyrukams, suteikė mokytoja ekspertė Marytė Markevičienė. Turi ji patirtį suteikti tokias galias! Suteikė ji jau Martynui Levickiui, Eglei Bartkevičiūtei, Tadui Motiečiui, Jonui Vozbutui ir daugeliui kitų jau žinomų pasaulyje Akordeonininkų!
Gera, jog tą šių kūrėjų galią pajuto ir mano gimtasis valsčius Mosėdis, dabar turintis puikią gimnaziją, pasaulio akmenų muziejų ir Vyskupo Motiejaus Valančiaus idėjų sekėjų! Ačiū Kūrėjoms už tokią neįkainojamą dovaną!

 

Teksto autorius Kazys Alminas o nuotraukos autorius Rita Žadeikytė

 

                                                      RENGINIO PROGRAMA

Maloniai kviečiame š. m. birželio 9 d. (penktadienį) dalyvauti Mosėdžio Valančiukų kuopos projektiniame renginyje  ,,M. Valančius idėjų aktualumas šiandien“, kuris skirtas mūsų Kuopos įsiregistravimo 20-mečiui paminėti. 

10.30 val. - Šv. Mišios Mosėdžio parapijos bažnyčioje.                                                                                      

11.30 val. – konferencija ,,M. Valančiaus idėjų aktualumas šiandien“ Mosėdžio gimnazijos aktų salėje:                                                                                                                                                          

12.30 val. – Šiaulių S. Sondeckio menų gimnazijos mokinių – tarptautinių konkursų   laureatų - koncertas.                                                                                                                           

13.00 val. - pietų pertrauka.                                                                                                                          

13.40 val.   – darbai grupėse ,,Draugoteka“ atskiruose kabinetuose;                                                                                                                                                                                                        15.00 val. – veiklų refleksija aktų salėje. Padėkavonė.                                                             

16.00 val. – ekskursija po Mosėdį.                                                                                                                    

17.00 val. – ekskursija po Skuodo rajono lankytinas vietas.                                                                                           

19.00 val. – atsisveikinimas prie Barstyčių akmens.                                                                                   

Mosėdžio valančiukų kuopos vadovė                                         Virgina Jonkuvienė